Březen 2011

Mé oblíbené ženské postavy

9. března 2011 v 11:29 | Katsumi-sama |  Egocentrická rubrika aneb JÁ
Protože jako obvykle nemám co dělat (což je lež, ono i je co dělat, ale já jsem na to moc líná, takže budeme předstírat, že nic na práci nemám), rozhodla jsem se sestavit žebříček svých nejoblíbenějších postav, který rozdělím do dvou článků, přičemž jeden bude obsahovat pouze ženské postavy a druhý pouze mužské. Začala jsem těmi ženskými, jelikož ty jsou vždycky těžší dát dohromady: pokud se v anime zrovna nevyskytují jako fanservis, jsou tam obvykle jenom proto, aby ječely, tvářily se udiveně, milovaly hlavního hrdinu a případně se jím nechaly zachraňovat.
Věřte mi, že kdybych měla napsat, které ženské postavy nenávidím ze všeho nejvíc, bylo by to snadnější, ale já miluju výzvy.
Následujících deset slečen tedy popírá výše zmíněné stereotypy a některé z nich u toho ještě zvládají vypadat cool. Pořadí je čistě náhodné podle toho, jak mě napadaly. U jména každé z nich je připojen odkaz na její portrét: dělám to z toho důvodu, že psát zdroje k deseti obrázkům by bylo poměrně zdlouhavé a přesto vás o ně nechci ochudit.

1.
Jméno: Revy
Známé přezdívky: Two Hands (Dvojručka), Rebecca (technicky vzato je její přezdívkou spíš Revy než Rebecca, ale Revy jí říkají častěji)
Vyskytuje se v: Black Lagoon, Black Lagoon: The Second Barrage, Black Lagoon Omake, Black Lagoon: Roberta´s Blood Trail
Proč ji mám ráda: Zrovna u ní mám důvodů hodně, popravdě řečeno jsem se na Black Lagoon začala dívat hlavně kvůli ní, protože jsem náhodou narazila na fakt, že hlavní hrdinka Black Lagoon je "badass." Moc jsem tomu nevěřila, protože lidi na internetu hodně kecají, ale tentokrát to kupodivu byla pravda. Revy je nejen mimořádně schopná, ale má svou vlastní hlavu a s nikým se nepáře, přičemž nespadá do kategorií otravných tsundere. Měla podle všeho hodně těžký život, ale nemá ohledně toho blbé kecy, když zabíjí, netrpí zbytečnými výčitkami svědomí a před akcí ani během ní nepronáší srdceryvné monology, ale střílí, za což jí patří můj dík. I přes tyto vlastnosti není jenom mašina na zabíjení, má svoje vlastní filozofie a zásady, i když trochu jiné, než mají běžní hrdinové anime. Taky se mi na ní líbí, že není celou dobu vážná, v jednom kuse se nezabývá vlastní důležitostí a dovede rozjet pořádnou párty, i když je mezinárodně hledaný zločinec.
Oblíbený pairing: Jednoznačně RevyxRock. Říkejte si, co chcete, ale ti dva prostě patří k sobě. Znám lidi, kteří namítají, že Revy je na Rocka "až moc cool," ale podle mojeho názoru k sobě Revy potřebuje někoho, kdo ji spíš trochu uklidní a zabrdí ve chvílích, kdy to fakt přehání, zatímco Rockovi musí někdo připomínat, že všechno se nedá vyřešit v klidu nad šálkem čaje.
Jak ostatně jednou řekl Rock: "My dva jsme jako pistole a kulka, jeden bez druhého jsme k ničemu."
Video, které ji vystihuje:

2.
Jméno: Balalaika
Známé přezdívky: Fry Face (Osmahlá tvář), El Capitan, Vladilena
Vyskytuje se v: Black Lagoon, Black Lagoon: The Second Barrage, Black Lagoon Omake, Black Lagoon: Roberta´s Blood Trail
Proč ji mám ráda: Zkuste si nemít rádi mimořádně nebezpečnou šéfku ruské mafie. Řeknu vám jedno: Oproti ní je Revy hadr. Balalaika je velice inteligentní, všehoschopná a navíc má po ruce armádu věrných noshledů, z nichž polovina ji fanaticky obdivuje a druhá polovina strašně bojí, což je ta nejlepší možná kombinace. A není divu, je přirozená vůdkyně: ke svým podřízeným se chová přísně, ale s malou dávkou laskavosti. Neúspěch netoleruje, ale většinu věcí vyřizuje v klidu a poměrně slušně, má určitý smysl pro čest a smysl pro humor, i když celkem osobitý. Zkuste ji naštvat a do hodiny vás najdou někde ve stoce jako zohavenou mrtvolu. Nebojí se zasáhnout ani proti jiným mafiánským organizacím a přestože to dělá celkem často, žije a vede se jí celkem dobře, což o něčem svědčí. A víte, proč se jí říká Balalaika? Podle toho hudebního nástroje to nebude, je to podle jedné sniperské pušky, Dragunov Sniper Rifle, které Rusové přezdívají Balalaika, protože naše mafiánka kdysi sloužila v armádě. Z její bývalé jednotky mimochodem pochází velká část jejích podřízených. Balalaika představuje takovou ženštější verzi lady Integry Wingates Hellsing z Hellsingu, dokonce si jsou vzhledově i trochu podobné, ale Balalaika na sebe vážně víc dbá: to, že občas vyhodí do povětří základnu nepřítele, ještě neznamená, že nemůže mít stylově nalakované nehty narůžovo (a taky nemá Alucarda, což je škoda, protože s Alucardem na své straně by byla ještě drsnější).
Oblíbený pairing: No nevím, k Balalaice si dost dobře nedokážu představit nikoho, protože ona je takový ten bezohledný typ, ale kdybych vážně někoho musela jmenovat, byl by to asi ten seržant, na jehož jméno si zaboha nemůžu vzpomenout, který jí pořád líže boty. Ona se k němu chová i celkem... no, blbě se to píše, ale mile... Stejně je to divná představa.
Video, které ji vystihuje: Heh.

3.
Známé přezdívky: Haruha Raharu, Haru, Vespa woman
Vyskytuje se v: FLCL
Proč ji mám ráda: Protože šílenější postavu jsem jednoduše nikdy neviděla. Pokud znáte mě a myslíte si, že jsem psycho, pak se podívejte na FLCL, seznamte se s Haruko a zkuste to zopakovat. Jen řekněte, v kolika anime najdete postavu, která bezvadně jezdí na motorce a perfektně hraje na kytaru.. Zdá se vám to normální? A co když vám řeknu, že ta kytara dokáže střílet, odpalovat rakety, létat a otevírat portály v hlavě hlavního hrdiny, když ho s ní praští? (Nesnažte se pochopit. Spousta lidí FLCL nepobírá ani poté, co ho cca 10x dokoukali v marné snaze porozumět, o co vlastně šlo.) Samotná Haruko je veselá, hlasitá a mimořádně otravná, ale takovým tím zvláštním mimozemšťanským způsobem, který mi nevadí a baví mě, takže jí to odpouštím. Je dost sobecká a nemá páteř, což je další plus. Často dělá věci, nad kterými zůstává rozum stát (jako třeba podávání podivných hlášení kočce hlavního hrdiny Miu Miu). Je prokázáno, že Haruko přežije i situace, které by nepřežil ani Neo z Matrixu a vůbec žádná jiná fiktivní postava, dokonce ani Kurosaki Ichigo z Bleache ne (i když...) Nevím o ní vlastně nic kromě toho, že má opravdu divné jméno a je psychopatka, ale to mi bohatě stačí k tomu, abych ji milovala.
Oblíbený pairing: HarukoxNaota, protože jsou spolu perfektní. Ty hlody, které společně pronášejí, obvykle spolehlivě stačí na to, abych se svezla pod židli a válela se po zemi smíchy.. A když čekám nějaký další šílený gag, pronese Haruko něco vážného, já si pomyslím něco ve stylu "wow, ona občas používá mozek!" ... a pak to zabije dalším blbým kecem. Prostě na FLCL někdy koukněte a uvidíte sami: má to jenom šest dílů a garantuju vám, že i když se tam používá hodně symboliky, nudné to ROZHODNĚ není.
Video, které ji vystihuje: Dokonalost, sedí k ní i ta písnička.

4.
Známé přezdívky: Sameji
Vyskytuje se v: FLCL
Proč ji mám ráda: Heh, první středoškolačka, která se probojovala do mého žebříčku.. Víte, středoškolačky obvykle nemám ráda, protože často řeší veledůležité otázky typu: "Má mě rád? Hodí se červený svetr k růžové sukni? A kolik kalorií má tenhle koblih?" Mamimi se s něčím takovým moc nezatěžuje: je bezdomovec, který bydlí pod mostem, záškolačka, celé dny se baví hraním Gameboye a kouřením cigaret (otázkou zůstává, kde na to bere, ale to je záhada, kterou nikdy nerozluštíme) a vůbec neřeší, jestli ji má objekt jejího zájmu, Naota, rád: jednoduše se na něj věší i proti jeho vůli. Určitě jste si všimli, že zatím jsem tady měla jenom samé akční holky, které neváhají vzít svůj život do vlastních rukou, ale Mamimi je přesný opak. Je jí celkem jedno, co s ní bude, přežívá ze dne na den, je až dětsky závislá na ostatních... Přesto mě ale neštve, protože všechno to činí stylově, ne takovým tím způsobem "litujte mě," ale způsobem "mi je to fakt všechno jedno." Občas má problémy rozlišovat realitu od svých her, uctívá boha z jedné videohry, který se jmenuje Cantido-sama a přináší mu zápalné oběti. Já se ještě nezmínila, že je pyromanka, co? Muhehe. I když se to nezdá, dokáže být hodně pomstychtivá, tak si na ni dávejte pozor.
Oblíbený pairing: MamimixTasuku, dala bych sem obrázek, ale nikdo neví, jak Tasuku vypadá. Vlastně by mi nevadilo, kdyby skončila s Naotou, kdyby nebylo Haruko, takže sorry, Mamimi.
Video, které ji vystihuje: Aww, chudák Mamimi.

5.
Jméno: Iwakura Lain
Známé přezdívky: Lain je natolik úžasná, že žádné přezdívky nepotřebuje.
Vyskytuje se v: Serial Experiments Lain
Proč ji mám ráda: Protože... Protože... LAIN! T_T OK, tohle si asi zasluhuje delší vysvětlení. Lain bych teoreticky neměla mít ráda vůbec, splňuje všechny předpoklady k vytvoření emo postavy, které se budu smát: je jí 14, nemá moc přátel, její spolužačky páchají z prapodivných důvodů sebevraždy... Eh, dobrá, to poslední není zrovna emo, tedy, jak se to vezme. Může to tak znít, ale není, protože důvod těch sebevražd je poněkud dalekosáhlejší než jen: "Ten pěkný kluk ze sousedství už má holku," nebo "Vyprodali všechny výtisky Bravíčka." Lain sama o sobě je tichá a přemýšlivá, což je spolu s pitomým dobračiskem skoro nejhorší archetyp postavy, na jakou můžete v anime narazit, ale SEL jde ve všem trochu víc do hloubky a Lain si postupem času vyvine víc osobností. Pokud čtete můj blog pravidelně (ha ha, někdo takový je?), tak asi víte, jak moc jsem unešená anime Serial Experiments Lain, je to jedno z mála kousků, který jsem viděla asi 7x a pořád se nemůžu rozhodnout, co je na něm nejlepší: jestli myšlenka, příběh nebo postavy. I když se v SEL celkově moc nemluví, je zvláštní, jak dokonale jsou vykresleny charaktery všech zúčastněných, dokonce i těch kteří se tam mihnou cca 3x, třeba Lainina sestra Mika. Je paradoxní, že o Lain toho nemůžu moc říct: nevím, jaké jsou její koníčky, její názor na globální oteplování a podobné blbosti, přesto vím, jak uvažuje. Je to zvláštní pocit. Bylo krásné a zároveň děsivé sledovat, jak se ve víru událostí mění z vystrašené holčičky v nebojácnou ženu. A ještě jedna věc: Lain je skutečně hrdinka v každém slova smyslu. Nezapomenu T_T (Jo, na konci jsem brečela. A to obvykle nedělám, zvlášť když vezmu v potaz, že je kladná hrdinka.)
Oblíbený pairing: Ne. Prostě ne. To by bylo zneuctění.
Video, které ji vystihuje: Tohle mě docela vyděsilo, ale rozhodně sedí. Hups, asi si jdu SEL pustit znova. Já vím, jsem beznadějná.

6.
Jméno: Kitsu Chiri
Přezdívky: Chiri přezdívky neuznává, protože nejsou PŘESNÉ
Vyskytuje se v: Sayonara Zetsubou Sensei, Zoku Sayonara Zetsubou Sensei, Zan Sayonara Zetsubou Sensei + všechny OVY, kdo se s tím má vypisovat.
Proč ji mám ráda: Protože je šikovná studentka, má dobré známky a snaží se všechno dělat ve svém životě správně.. Ha ha, to jo. Nepochopte to špatně, one je chytrá a dobrá studentka a ROZHODNĚ se všechno snaží dělat správně, ale do takové míry, že to hraničí s psychopatismem. (Hraničí? Jenom hraničí? Ona JE Psychopat!) Chiri chce vést dokonalý, příkladný život, který si nalajnovala, a nedovolí si ani ty nejmenší ústupky. Když se tedy snaží napravit "nesprávné" chování svých spolužáků, často bývá krutá a násilnická (už tušíte, proč ji mám ráda, že?) Malou zajímavostí je, že má extrémní znalosti mimořádně krvavých historických událostí a v podprsence schované sečné zbraně, které v neváhá použít. Byla za své chování párkrát zatčena a v Zan Sayonara Zetsubou Sensei se účastnila nedobrovolného senseiova útěku z vězení, při kterém mimochodem sekyrkou pobila většinu bachařů. Asi jí ještě nikdo nevysvětlil, že něco takového rozhodně není normální, jinak si to nedovedu vysvětlit. Její jméno, Kitsu Chiri, je odvozeno z japonského "kicchiri," to znamená "přesně," přičemž první kanji jejího jména se dá samostatně přeložit jako "pohřbívat" a druhé jako "jasnovidnost." Kumeta, autor Sayonara Zetsubou Sensei, dává všem postavám jména, která je vystihují, takže jste si asi udělali obrázek. Chiri je jednoduše k popukání, ale v dobré tradici černých komedií. Muhehe.
Oblíbený pairing: ChirixNozomu No co, ten obrázek vystihuje jejich vztah. Každopádně, tenhle pairing je jediný možný, protože ti dva si spolu omylem dali dvacet a od té doby ho Chiri nutí, aby si ji vzal, protože tak je to SPRÁVNÉ. Ne?
Video, které ji vystihuje: Neodolala jsem, tohle sedí PŘESNĚ.

7.
Jméno: Miki Sayaka
Známé přezdívky: Ne
Vyskytuje se v: Mahou Shoujo Madoka Magica
Proč ji mám ráda: Mahou Shoujo Madoka Magica je jediné nové anime, které sleduju každý víkend a nemůžu se dočkat pokračování, přestože mi konstantně láme srdce. Nebo možná právě proto? Jestli si myslíte, že všechna mahou shoujo jsou pro děti, jako jsem si to myslela já, dokud jsem nenarazila na Madoku, doporučuji vám pustit si ji bez předsudků... Protože to anime je strašidelnější než jakýkoli jiný psychologický horor, který jsem kdy viděla. Beze srandy bych ho přirovnala třeba k Neon Genesis Evangelion. Ale k Sayace: Sayaka je nejlepší kamarádka hlavní hrdinky Madoky a má takovou tu povahu typu: "Všechny zachráním, stanu se hrdinkou, nenechám trpět nevinné," je kurážná, veselá, za své kamarády by dala ruku do ohně a celkově disponuje vlastnostmi hlavního hrdiny shounen. Jenže tohle není shounen a není to ani obyčejné mahou shoujo. Pokusím se moc nespoilerovat, ale řekněme, že bylo velice bolestivé sledovat, jak se ta kdysi tak nebojácná holka mění v uzlíček nervů a v okamžiku, kdy pochopila podstatu své volby, se prostě zlomila. Bylo mi jí tak upřímně líto, jako už nikoho dlouho ne. Vzdala se všeho jenom proto, aby nezískala nic.
Oblíbený pairing: SayakaxKyoko No co, já sice nejsem fanynkou yuri, ale... Nemohla jsem si nevšimnout těch náznaků skrz celou sérii. Navíc si ji ten debil Kamijou ani trochu nezaslouží.
Video, které ji vystihuje: POZOR, SPOILER. Pokud nechcete vědět jisté životně důležité informace předem, vypněte video před třetí minutou. Já vás varovala.

8.
Jméno: Sakura Haruno (Lol, tak to byl hodně dobrý vtip) Sakura Kyoko
Známé přezdívky: Ne
Vyskytuje se v: Mahou Shoujo Madoka Magica
Proč ji mám ráda: Z podobných důvodů jako Sayaku, i když Kyoko je ta, která je z téhle dvojice psychicky silnější, přestože to tak na první pohled nevypadá. Jak tedy působí na první pohled? Jako psychopat, což je plus. Zvláštní bylo, že když se odhalilo, že tomu tak docela není a že má pro své chování racionální důvod, kupodivu jsem ji nepřestala mít ráda, vlastně naopak. Obvykle mám tendence vysmívat se postavám, co mají špatnou minulost a pak kolem toho dělají cavyky, ale Kyoko za a) ty cavyky nedělá a za b) je vážně chudák. Navíc vypadá cool, je cool, má cool schopnosti a dělá cool věci. Je sice drsňačka, ale zároveň je pod tou svou tvrdou fasádou jenom holka, co vlastně věří v to, že dobro a láska vždycky zvítězí. Chudinka naivní... Já nevím, jestli měknu nebo je to jenom Madokou, ale Kyoko mi bylo stejně líto jako Sayaky.. Ony ty jejich osudy spolu taky souvisely, že.. Proboha, jenom to anime nepouštějte dětem, JÁ jsem z něj traumatizovaná po zbytek života víc než dost. Slyšela jsem, že nějaká korejská televize na to koupila práva, pořádně si neověřila, o čem to vlastně je, a šoupla to do bloku pohádek. Vsadím se, že všechny místní děti jsou po epizodě tři HODNĚ traumatizované.
Oblíbený pairing: viz. výše
Video, které ji vystihuje: OK, na ubohou Kyoko jsem na YT nic kloudného nenašla, takže vám sem dám její první boj se Sayakou. Ve španělštině, takže to ani není takový spoiler. Nenávidím youtube.

9.
Známé přezdívky: Second Child (Druhé Dítě), Asuka Langley Shikinami
Vyskytuje se v: Neon Genesis Evangelion, End of Evangelion a milionu dalších filmech s tematikou Evangelion
Proč ji mám ráda: Zpočátku jsem si myslela, že v porovnání se zamlklou Rei a deprimovaným Shinjim je sebevědomá a kurážná Asuka celkem příjemná změna, ale po několika epizodách mi došlo, že to nebude tak úplně pravda. Blbí fanoušci Evangelionu, kteří se rozplývají jenom nad tím, jak "je Rei roztomilá, fufufu," a "Asuka je taková tsundere, kawaiiiiiii!" si tak nějak nevšimli, o čem vlastně jejich milované anime celou dobu bylo: o problémových a ztrápených dětech, které byly jen tak vrženy do světa, jejichž pravidlům nerozumí a neumí se s tím vyrovnat. Pokud chcete mít deprese ještě týden poté, co dokoukáte anime, pak je to ta správná volba a Asuka to má zdaleka nejhorší. V podstatě se schovává za silná slova a předvádění se, zoufale lpí na tom, že je pilotkou Evangelionu, protože si myslí, že bez toho by nebyla nic, že to je to jediné, co v životě dokázala. Zoufale touží po uznání, ale snaží se to nedávat najevo. Jako každá postava Evangelionu, i ona má traumatické dětství: byla svědkem matčiny sebevraždy. Asuka má smůlu v tom, že nejenže má blbou minulost, celý její život se v podstatě skládá ze samých blbých událostí, jen si vezměte, co se jí stalo v End of Evangelion. Možná jste si všimli, že mám holt ráda zakomplexované postavy, ale jenom tehdy, když k tomu mají pořádný důvod. Jinak jsou jenom emo. Asuka důvod má. A navíc je celkem schopná, umí být i vtipná a narozdíl od takové Rei projevuje emoce.
Oblíbený pairing: AsukaxShinji Tak takhle šťastně ti dva nikdy vypadat nebudou, fňuk.
Video, které ji vystihuje:


10.
Jméno: Manažerka je tak úžasná, že nepotřebuje jméno
Vyskytuje se v: Detroit Metal City, Detroit Metal City: Birth of Metal Devil
Proč ji mám ráda: FUCK YEAH!! Ať nekončíme v nějaké depresivní náladě, rozhodla jsem se svůj výběr zakončit právě Manažerkou, velkou osobností z geniálního komediálního anime Detroit Metal City. Pokud si myslíte, že všechny anime komedie o hudbě jsou stejné a K-ON! vás těžce nudí, dejte šanci Detroit Metal City, komedii o metalistech pro metalisty. Jak jednou někdo hodně výstižně řekl: DMC je milostné psaníčko pro každého metal milujícího nerda, který se kdy narodil. Ach ano, pláču dojetím a podepisuju se. Mám v plánu napsat recenzi, ale zpět k Manažerce. Manažerka je manažerka (huh, to jste nečekali, co?) skupiny DMC a je vskutku... nezapomenutelné. Pamatujete na Balalaiku, který je o něco výše? Nejsem si tak docela jistá, kdo z těch dvou je horší. Jo, Balalaika je mafiánka a všechno, ale Manažerka ji v surovosti vůči svým podřízeným o dost předčí, Negishi by mohl vyprávět. Je to právě Manažerka, která tráví většinu času nakopáváním jeho zadnice a ničením jeho ideálů (a věcí, když už jsme u toho...). Manažerka je death metalistka srdcem i duší, mluví hodně, hodně sprostě (nikoho sprostějšího jsem v životě neslyšela, ani v Black Lagoon ne a to je co říct) a při tom nepůsobí primitivně, ale vtipně, protože její urážky jsou vysoce vynalézavé. Jinak taky kouří, pije a neváhá použít násilí. Kdyby chtěla, byla dokázala by sama vyvolat 3. světovou válku a vyhrát ji. Příjemná dáma. Chci být jako ona, až vyrostu.
Pairing: HAHAHA, ne.
Video, které ji vystihuje: Debilní youtube, proč nikdo nedělá videa s Manažerkou? Fajn, tady máte aspoň plnou verzi openingu. Ta písnička k ní sedí.

Tak... Pokud je nějaká šance, že to někdo dočetl, gratuluju. Co říkáte na mé oblíbené postavy? A co ty vaše? Vyjadřete se v anketě a komentářích, pokud ani jednu z uvedených dam neznáte, tak to SAKRA BĚŽTE NAPRAVIT A KOUKNĚTE NA JEJICH ANIME... Ehm... Chtěla jsem říct... Rozhodujte podle mého popisu a tak.
Jo... A kdo z vás jede na Animefest a chtěl by se setkat s Katsumi? (Nehlaste se všichni, mizerové :D)
Na veškeré texty mám copyright a tečka. Jakmile někde najdu něco svého, budete litovat, že jste se narodili.