Serial Experiments Lain - recenze

5. září 2010 v 21:29 | Katsumi-sama |  Anime recenze
lainIwakura Lain se zdá být úplně obyčejnou studentkou osmé třídy, snad kromě faktu, že je poněkud zakřiknutá a nemá skoro žádné zkušenosti s počítači. To se však změní, když jedna z jejích spolužaček spáchá sebevraždu a po škole se začnou šířit zvěsti, že některým dívkám chodí od jejich mrtvé spolužačky emaily. Přirozeně zvědavá Lain neodolá, zkontroluje si email... A tím to všechno začne. Lainina posedlost počítači, pochybnosti ohledně jejího okolí, světa, společnosti a dokonce i jí samotné...

Řeknu to asi takhle: Serial Experiments Lain je moje nejoblíbenější anime vůbec, ale zároveň je mi jasné, že to rozhodně není něco, co by bylo určené pro širokou veřejnost. Když jsem šla do Lain poprvé, z poněkud nedostačujícího popisu jsem čekala jakousi detektivku nebo thriller, který se bude zabývat hlavně nevysvětlitelnými sebevraždami školaček, čehož se mi rozhodně nedostalo. U první epizody jsem nechápavě koukala na obrazovku a hledala jsem smysl v ději - popravdě řečeno jsem měla potíže nějaký děj vůbec NAJÍT. Ano, až tak špatné mi to připadalo. Těch 30 minut svého života jsem považovala za naprosto zabitý čas a řekla jsem si, že k Lain se už nikdy nevrátím. Uběhlo několik měsíců, já mezitím stihla zkouknout celkem dost anime, ale po jistém zklamání, které mi naservírovalo studio SHAFT v podobě Maria+Holic (I ty, SHAFTe? Už i ty prodokuješ takové... jak to říct slušně?) jsem toužila po něčem, co je pro změnu prokazatelně inteligentní a má děj. Tehdy jsem na jistém serveru o anime a manze narazila na Serial Experiments Lain. Samozřejmě jsem si hned vzpomněla, o co jde a jen tak z hecu jsem klikla na recenze... A co to nevidím? Samé 10/10. Zaskočilo mě to a rozhodla jsem se dát tomuhle anime druhou šanci... Dnes jsem opravdu ráda, že jsem to udělala. Víte, tady strašně záleží na přístupu diváka. Jestli fakt čekáte nějakou detektivku, budete zklamaní, ale pokud budete přistupovat k Serial Experiments Lain s otevřenou myslí, pak vám má mnoho co nabídnout. Není to nesmyslná zábava, spíše než zábava je celé anime vlastně jedna velká sociologická studie, která se zabývá dnešní společností, odvěkými zákonitostmi lidských vztahů a tím, jak je internet a celkově technika jako taková mění. Vznáší filozofické otázky ohledně existence samotné, ale neposkytuje odpovědi - tvůrci nám svůj názor spíš jenom naznačí, je jenom na divákovi, jestli si utvoří podobný pohled na věc. Ještě nikdy jsem neviděla něco tak komplexního, promyšleného a hlavně podnětného. Zhlédnutí tohohle anime mi poskytlo spoustu námětů k přemýšlení, kterým jsem strávila celé hodiny. Někdy se mi názory autorů příčily, to ale neznamená, že nedokážu ocenit jejich hloubku, inteligenci a propracovanost. A když vezmu v úvahu, že Serial Experiments Lain je poněkud starší anime, musím říct, že tvůrci jsou vizionáři: v dnešní době už nemáme příliš daleko k éře, v níž žila Lain. Zároveň z toho celkem mrazí. Co se týče příběhu, tak ten je tak skvěle vymyšlený a provedený, že většině jiných anime se o tom může jenom zdát, přesto si myslím, že příběh tady není zase tak důležitý. Důležité je postrčit diváka k samostatnému uvažování.
Ke grafice nemám moc co říct - mohla by být lepší, ale nesmímě zapomínat, že jde pořád o anime z 90. let, takže na svou dobu je to vrchol animace. Ti, kteří jsou zvyklí na věci jako Suzumiya Haruhi no Yuutsu, Air nebo Clannad, budou sice nějakou dobu trpět, ale zvyknou si. Mně to taky ze začátku trochu obtěžovalo, ale teď už si jinou grafiku u SEL ani neumím představit - všechno to má své specifické kouzlo, takové retro. To samé platí i pro zvuk, při kterém byla odvedena mistrovská práce, ale je tak podivné, že to většině lidí může připadat špatné. Dlouhé doby ticha, zvláštní melodie, které jakoby byly z jiného světa, hučení elektrického signálu, který je přenášen dráty... To všechno je neuvěřitelně atmosférické. Seiyuu vesměs odváděli dobrou práci, i když se moc nemluvilo.
A postavy? Bezesporu nejlepší stránka celého anime, protože lepší charaktery jen tak nenajdete. Samotná Lain je asi moje neojblíbenější postav ze všech anime a mang vůbec - je nádherné sledovat, jak se nesmělá a na první pohled outsiderská holčička bez přátel v důsledku výjimečných zážitků pomalu mění v rozumnou a asertivní ženu. V sérii si postupně vyvine několik osobností, z nichž každá slouží svému účelu. Lain je sympatická a uvěřitelná. Někomu se sice ze začátku může zdát bezcitná a ona do určité míry i taková je, ale to má svůj důvod, který se později dozvíte... Jednou z nejdojemnějších stránek v tomhle anime je Lainino přátelství s Arisu. Nebudu tady nic moc prozrazovat, abych vám nezkazila zážitek, ale řeknu jenom to, že na konci se mi strašně chtělo brečet. A nejspíš bych se i rozbrečela, kdyby konec zároveň nebyl začátek něčeho nového, možná dokonce lepšího. Já nejsem ubrečený typ, ale tohle bylo zkrátka moc. Nikdy jsem s žádnou neexistující postavou nesoucítila tolik jako s Lain. Je až děsivé, když si uvědomím, jak velký vliv na mě SEL mělo.
Zatím tady pěju samé pochvalné ódy a přitom tohle anime není mezi českými otaku příliš oblíbené. Proč? No, velké procento diváku se na to přestane dívat po první epizodě, což nedoporučuju. Musíte vidět aspoň 5 epizod a když vás to ani tehdy nebude bavit, pak to můžete vypnout s klidným svědomím, protože tohle pro vás zkrátka není. Většina lidí má problém s faktem, že v Serial Experiments Lain musí zapojit mozek, což je činnost, které se určitá sorta lidí brání zuby nehty. Nic vám neservírují na stříbrném tácu, záleží jen na vás. A některým zkrátka vadí surrealismus, který je součástí šarmu anime. Jak už jsem řekla, tohle není anime pro širokou veřejnost, ale u mě zahrálo na správnou notu.
Menší tip: Pokud nechcete být úplně vyšťavení, nekoukejte na více než 2 epizody v řadě. Já ale tenhle pocit vyšťavenosti miluju, takže...
Další tip: Jestli se vám líbil Neon Genesis Evangelion, Boogiepop Phantom nebo Paranoia Agent, pak je celkem jisté, že tohle budete milovat. Samozřejmě to funguje i obráceně.
A ještě něco: opening Serial Experiments Lain je naprostá dokonalost:
Jak tak koukám, tohle byla vyloženě oslavná óda, takže příště asi něco šíleně zkritizuju (těš se, Maria+Holic!)

Zdroj obrázku: anime Serial Experiments Lain, původní tvůrce Abe Yoshitoshi, režisér Nakamura Ryutaro, vedoucí animace Kishida Takahiro, zde
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Skullka Skullka | E-mail | Web | 6. září 2010 v 13:01 | Reagovat

To vypadá hodně zajímavě :) Zrovna teď mám náladu na přemýšlení (ke kterému mě včera do noci nutila jedna sci-fi knížka :D), takže až dokoukám Kuroshitsuji, asi se do toho pustím, dokud nemám moc učení, to bych asi nedala. Co se grafiky týče, myslím, že mi to vadit nebude, sem celkem tvárná, všechny druhy, jak staré tak nové mají své osobití kouzlo :)
P.S. Franken Fran... to je hodně nechutné? (Víc nebo míň než Uzumaki?)
P.P.S. Někde jsem slyšela, že v Americe Uzumaki do originálního vydání přetočili... Je to pravda? (to sou hajzlíci, u nás to nechali jak maj :D)

2 Kira Seigi Kira Seigi | Web | 6. září 2010 v 16:37 | Reagovat

To vypadá zajímavě :D
Kurnik šopa, kvůli tobě si budu muset vytvořit seznam anime, na které se chci podívat :D

3 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 7. září 2010 v 17:45 | Reagovat

[1]: Ah, Kuroshitsuji, to zrovna moc nemusím. Nevím, nějak mě to nezaujalo... To bude asi tím, že všichni to tak opěvovali a já čekala něco epického. Do SEL rozhodně jdi.
Franken Fran? Jak kdy, některé kapitoly jsou vážně nechutné, jiné jsou jen pro legraci. Ale nevím, jestli ej to i v češtině a angličtina je tam dost složitá.

[2]: Heh, jsem poctěna :D

4 Skullka Skullka | E-mail | Web | 7. září 2010 v 19:35 | Reagovat

[3]: Já když se na to Kuroshitsuji koukám tak nějak komplexně, sama nevím, co mě na tom tak zaujalo. Má to tak dobrou kresbu? Tak dobrý příběh? Tak dobré charaktery? Nevím, spíš ne (i když ty charaktery jsou "spíš jo") ale já jak na to prostě koukám, tak se od toho nemůžu odtrhnout... Možná tomu pomohlo to, že sem četla spíše skromnější a negativnější recenze, takže sem od toho nečekala nějakou super bombu, ale světe div se, miluju to.

5 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 7. září 2010 v 21:24 | Reagovat

[4]: To asi bude tím, já naopak čekala veledílo :D Vidělas Kuroshitsuji 2? Řekla bych, že je to jenom taková fanfiction, vůbec to není podle mangy a myslím, že je to jenom fanservis pro yaoi fanynky... Aspoň některé scény tak rozhodně vypadaly :D :D

6 Skullka Skullka | E-mail | Web | 8. září 2010 v 13:25 | Reagovat

[5]: No, ještě ne, jen kousek prvního dílu a vypadá to zajímavě. Obzvláště Alois. Já vím, že to je rozmazlenej sadistickej spratek, ale jak se začne smát, du do kolen, bohužel. Ovšem byla sem trochu zklamaná, když jsem se dozvěděla, že se ve dvojce objeví i Sebby s Cielem a sehrajou tam jednu z hlavních rolí. Já sem se prostě s nima už rozloučila a těšila že, že Monoshitsuji bude prostě to samý/podobný jak Kuroshitsuji (tj. ty detektivní případy apod.) ale z jiného úhlu pohledu, protože Alois by určitě nejednal tak jako Ciel a Claude by nejednal jako Sebastian. Fanservis, jo? Cheche, no to bude zajímavý :D Ale hold, všechno nemůže být podle mangy... A já sem ráda, protože když člověk čte mangu a zároveň kouká na anime a je to úplně to samý, tak je to na nic. Mám radši, když se anime od mangy alespoň trošku odpoutává.

7 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 8. září 2010 v 14:22 | Reagovat

Ech, jak kdy. Někdy je to příjemné, ale když se chce fanda mangy podívat na animvanou vewrzi a uvidí něco, v čem kompletně zabili charaktery postav, nemá to šmrnc a celkově máš pocit, že koukáš na něco jiného, tak to už je potom problém.
Spratkové mi zas tak nevadí, já četla Artemise Fowla a milovala jsem to (Artemis sice v posledních dílech přestal spratkovatět, ale v prvních dílech byl nepřekonatelný) :D Fanservis celkově moc nemusím (pokud hledám vážný příběh), ať už je mířený na muže nebo na ženy. Třeba Neon Genesis Evangelion - sice to pořád považuju za masterpiece, ale některé scény *ehm, ehm, nahá Rei, ehm, ehm* si vážně mohli odpustit :D

8 Skullka Skullka | E-mail | Web | 8. září 2010 v 15:09 | Reagovat

[7]: Hold, někdy je lepší anime (podle mě), někdy manga, i když někteří lidi zastávají názor, že manga je nej. Artemis Fowl... toho sem nečetla, ale mám to v plánu, jen vím, že je to totální anti-hrdina. Jestli se chová spratkovatě, už se těším, bude to alespoň nějáká změna :D Fanservis, hmm hmm... No, jak kdy, no :D Maki Murakami je génius, ale já se v Grávku vážně začínám ztrácet. Největší šok první série asi bylo, když se Šuiči přebarvil z blond zpátky na černo... To sem myslela, že tam vlítnu do tý knížky a pěkně ho nakopu ^^ Ty šoky z druhý série si asi četla xD Bylo to moje první shonen-ai a zatím teda poslendí, jiný sem neviděla/nečetla, tak nevím, jestli se mi to bude líbit bo ne :D No, ta věta je:
"I just can't see...
... too much is all." (přesně takhle vytečkovaný). Jako, rozumím tomu, ale nedává to smysl ani mě, ani překladači a dokonce ani mýmu bratrovi. xDD

9 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 8. září 2010 v 15:20 | Reagovat

[8]: Ze začátku fakt byl, ale nějak měkne :D No, věř mi, že jsou mnohem zamotanější mangy :D Znáš After School Nightmare? Hodně dobré, v nejbližší době se chystám sepsat nějakou tu recenzi. A teď jsem zjistila, že je i manga Lain! Anime nemělo předlohu, takže to bude nějaký vedlejší příběh... Serial Experiments Lain: The Nightmare of Fabrication. Muhaha, jdu číst! (Jestli to najdu). Jenom mě štve, že je to oneshot.
V Grávku byly někdy pěkné šoky, ale přebarvování vlasů mě tak nemátlo, hlavně to s tou slepotou :D
Ta věta je divná, větší smysl by dávalo, kdyby ta druhá část vypadala: "all is too much," ale hádám, že se to překládá stejně, protože "Prostě nevidím... Příliš je všechno," zní dost divně, "Prostě nevidím... Všeho je příliš," dává smysl daleko víc :D

10 neros-san neros-san | 9. září 2010 v 22:35 | Reagovat

[7]: S tou animovanou verzí... Tenhle pocit jsem měl u kultovních Chobits... Já tu mangu miluju, četl jsem ji nějkolikrát. Ale anime... tam bylo tolik haše, že.. to prostě už nebylo ono.

[3]: Zahraju si trochu na Libuši a budu ti zvěstovat velkou kariéru mezi otaku-recenzenty.
Pokud vydržíš. To ti pak někdo cizí napíše- kvůli tobě jsem začal(a) pořádně sledovat anime. A blogovat.
A to je, myslím, fajn pocit. Znáš Beldaran.blog.cz? Ta má doost recenzí. Ne tolik, jako Kaname (ach jo, na tu si už ani nepamatuju, možná má i jiný nick), ale dost.
Dostala mne nostalgie, jdu smrkat.

11 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 10. září 2010 v 18:31 | Reagovat

[10]: Děkuju, tohohle si opravdu vážím. Stránky Beldaran jsem neznala, ale před chvílí jsem si je prohlédla - má můj obdiv.

12 neros-san neros-san | 13. září 2010 v 21:22 | Reagovat

No... to díky ní jsem začal blogovat :DD

A nevím, jestli jsem se někde ptal (a jestli jsi mi odpovídala), ale kde sleduješ anime?

13 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 14. září 2010 v 8:57 | Reagovat

[12]: Aha :D Ano, mám dojem, že ses mě už ptal... Myslím, že jsem odpovídala, ale klidně to zopakuju :D Většinou na animecrazy.net, animefreak.tv nebo watchanimeon.com. Většinou tam najdu, co hledám, a když ne, tak nastupuje Google :D

14 Amia Amia | Web | 25. září 2010 v 18:33 | Reagovat

Můžu se zeptat, všechny nebo většina z mang a anime o kterých tu píšeš se dají sehnat pouze v Aj? A bereš je tak různě nebo na jednom dvou serverech? :)

Článek je opravdu ódující, ale čte se dobře ;D

15 katsumi-kagakusha katsumi-kagakusha | Web | 28. září 2010 v 17:50 | Reagovat

[14]: Určitě někde jsou i v čj, ale jsem líná to hledat :) Beru je tak různě s pomocí strýčka Googla :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na veškeré texty mám copyright a tečka. Jakmile někde najdu něco svého, budete litovat, že jste se narodili.