X-Day - recenze

9. července 2010 v 22:49 | Katsumi-sama |  Manga
xday
Rozhodla jsem se dát sem recenzi na něco, co mám hodně ráda abyste neřekli, že pořád jenom něco kritizuju :D

X-Day
Délka: 2 volume
Autorka: Mizushiro Setona
Status: Dokončená
Žánry: Drama, Shoujo, Psychologické, Školní

Většinou jakmile vidím pohromadě žánry "drama" a "shoujo", tak utíkám, jak nejrychleji můžu, ale v tomto případě jsem se rozhodla udělat výjimku. Proč? Protože znám autorku a poslední mangu, co jsem od ní četla, jsem zhltla během dvou dnů a to i přesto, že šlo o After School Nightmare, které má 10 volume. Řekla jsem si, že něco, co vyplodila Setona, nemůže být špatné. A i kdyby ano, má to jenom 2 volume.
Mizushiro Setona nezklamala.
Příběh vypráví o středoškolačce Rice, jejíž život se dost zvrtnul: kdysi byla populární atletka, ale po nehodě musela se skákáním přestat. Teď je ve druháku, má víc domácích úkolů, než může zvládnout, trenérka ji stále nutí, aby zase začala skákat, rozešel se s ní přítel... Jako by toho nebylo málo, dá se dohromady s mladší dívkou Kako, která začne Riku porážet ve všem, v čem ona kdysi exceovala. Uznejte, že to by naštvalo každého. Rika hledá zapomění v anonymních hlubinách internetu, kde vystupuje pod přezdívkou "11". Shodou okolností narazí na partu třech lidí, kteří jsou také nespokojeni se svým životem: Jangalian, Polaris a Mr.Money. Dá se s nimi do řeči a po chvíli se všichni shodnou na tom, že zdrojem jejich problémů je škola: netrvá jim dlouho a rozhodnou se, že ji vyhodí do vzduchu.
Zní to šíleně, že? Ale není. Když se postavy poznají ve skutečném životě, začínají zjišťovat, že škola není jediným zdrojem jejich problémů a že takové dětinské řešení, jako je vyhození školy do vzduchu, by stejně ničemu nepomohlo. Jsou si čím dál tím bližší a zjišťují, že síla přátelství toho dokáže překonat spoustu.
Na téhle manze miluju hlavně charaktery - to je oblast, ve které Setona obvykle vyniká. Jsou lidské, mají své chyby, selhávají více než sklízejí úspěchy. Jsou podrazáčtí, slabí, ale zároveň se nikdy úplně nevzdají a dokáží se zvednout z toho bahna. Jsou sympatičtí. V téhle manze mi nevadil nikdo, dokonce ani hlavní hrdinka ne, což je doopravdy co říct. Nikdy by se nestalo, že postavy se litují nebo brečí bezdůvodně - když brečí, tak mají dobrý důvod. X-Day je vážná manga, není to nějaká šílená akční střílečka, je to o čtyřech lidech, kteří už prostě neví, jak dál žít, ale stále se nevzdávají a hledají naději jeden v druhém.
Jejich problémy nejsou něco, nad čím bych mávla rukou nebo se jim smála - Jangalian má na krku stalkerku, Mr.Money týrá vlastní matka, Polaris neumí být sama sebou.
Kresba téhle mangy je moc hezká, pro Setonu typická. Je přehledná, člověk se v ní neztratí, nenajdeme tu žádné superdeformed ksichtíky ani chibíky. Je trochu temná, ale to patří k celkové náladě mangy, která se neřadí mezi ty nejveselejší. Vysoce ji doporučuju: je to jedna z mých srdcovek.

Zdroj obrázku: obal mangy X-Day (zde), kreslila Mizushiro Setona
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Shuffle Shuffle | Web | 9. července 2010 v 23:05 | Reagovat

Uaaah dík že jsi mě na to uporoznila,já tam místo Mion měla Shion,já su vůl xD...
A máš pravdu a Renu mám taky ráda,ale Satoko mi nějak nesedla :D

2 Shuffle Shuffle | Web | 10. července 2010 v 11:08 | Reagovat

Díky,nápodobně :)...
Já ji s Narutem nemůžu pomoct,teď jsem četla mangu a nemůžu se dočkat,až to bude v anime!OMG!!:D

3 kyoko-okudera kyoko-okudera | Web | 10. července 2010 v 11:45 | Reagovat

jop aha už tě chápu nebopj sme na tom neak stejný ani tu  povídku neuním dobře rozepsát .. chystam se vymazat je nic moc =))

4 WelWetkaAa-hime WelWetkaAa-hime | Web | 11. července 2010 v 9:22 | Reagovat

je tam jedna yaoi scéna, ale až úplně na konci a stejně tam nic moc není, asi tak :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Na veškeré texty mám copyright a tečka. Jakmile někde najdu něco svého, budete litovat, že jste se narodili.